Tuja to jedna z tych roślin, która nieprzerwanie od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w ogrodnictwie. Decydują się na nią zarówno właściciele ogrodów wypełnionych po brzegi wielobarwnymi kwiatami, jak i ci, którzy w kwestii roślinności stawiają na absolutny minimalizm, klasykę lub sadzenie wyłącznie samych drzew. Niewątpliwie jedną z największych zalet tui jest łatwa uprawa, połączona z olbrzymim wyczuciem estetycznym i szerokim przekrojem odmian, dzięki czemu zainteresowani mogą wybrać najwłaściwszy rodzaj dla siebie. Mowa tu m.in. o:
- kulistych,
- stożkowatych,
- kolumnowych.
Nawozy do tui
Warto zauważyć jednocześnie, że to właśnie odmiana będzie miała decydujący głos w kwestii pielęgnacji danej tui. Jednak kilka aspektów pozostaje niezmiennych, a one również nie powinny być pod żadnym pozorem bagatelizowane. Zwykle tuje wymagają dostępu do pełnego słońca – jeżeli zapewnienie takich warunków nie jest możliwe, warto wybierać mniej wymagające odmiany (takie również można znaleźć). Gleba powinna być wilgotna, ponieważ długotrwała susza może niekorzystnie wpłynąć na wygląd i ogólny stan rośliny.
Nawozy do tui będą potrzebne w okresie wiosennym, a ich stosowanie może trwać nawet do połowy lipca. Nawożenie tui powinno odbywać się za pomocą uniwersalnych i mineralnych nawozów. Szeroką ofertę nawozów do tui, a także innej roślinności znaleźć można w ofercie marki Florovit, która dedykowana jest zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów. Nawożenie nawozami do tui w późniejszym czasie mogłoby doprowadzić do spowolnienia drewnienia pędów. Z kolei od sierpnia do września zaleca się podawanie produktów ubogich w azot. Niejednokrotnie mówi się, że doskonałym rodzajem nawozu do tui jest obornik lub kompost. Są to jednocześnie nawozy organiczne. Bardzo ważne jest również to, aby przestrzegać odpowiedniego dawkowania.
Nawozy do tui stosowane wiosną powinny stanowić równo połowę rocznej ilości nawozu. Przed dokonaniem zakupu niezwykle ważne jest przyjrzenie się składom, a w zasadzie to składnikom odżywczym. Tuje do prawidłowego wzrostu i pięknego wyglądu potrzebują bowiem odpowiednich składników odżywczych i mineralnych. Mowa tu m.in. o fosforze, potasie, żelazie i magnezie. Wszystkie potrzebne mikro-i makroelementy podawane w odpowiednich, czyli zalecanych przez producenta dawkach, sprawią, że roślina odwdzięczy się wszystkim tym, co najlepsze. W rzeczywistości nawożenie tui jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Kluczowe są pory roku, dawkowanie i stosowanie się do wskazówek producenta.