Preparaty do szamba

Szamba są zbiornikami na nieczystości, jakie buduje się na posesjach, które nie mają możliwości bezpośredniego podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Ze względu na warunki jakie w nich panują często pojawia się problem z nieprzyjemnym zapachem, jaki się z nich wydziela. W celu zneutralizowania tego problemu stosuje się specjalistyczne środki, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Ich stosowanie niesie ze sobą o wiele więcej korzyści niż tylko usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Warto dowiedzieć się, dlaczego powinno stosować się regularnie preparaty do szamb.

W jaki sposób działają preparaty do szamb?

Takie środki mają za zadanie przede wszystkim pozbyć się brzydkiego zapachu, jaki wydzielany jest przez szambo, a także ograniczyć ilość osadu zbierającego się na ścianach zbiornika. Służą one także udrożnianiu rur i zapobiegają zatorom powstającym np. w wyniku osadzania się resztek tłuszczu, które mogą być bardzo trudne do usunięcia w późniejszym czasie. Stosowanie takich środków pomaga również zabić szkodliwe mikroorganizmy, a w prowadzić do szamba pożyteczne bakterie rozkładające resztki oraz odpadki, jakie trafią do zbiornika. Część preparatów umożliwia także przeprowadzenie dokładnej dezynfekcji całego zbiornika. 

Jakie produkty do szamba warto wybrać?

Na rynku spotkać można kilka rodzajów preparatów służących do czyszczenia zawartości, jaka znajduje się w szambie. Najpopularniejsze z nich to:

  • Tabletki do szamba

Preparaty w tej formie są bardzo wygodne w użyciu. Ich zaletą jest także to, że są one w pełni bezpieczne dla ludzi oraz dla zwierząt. Znajdują się w nich ogromne ilości bakterii rozkładających nieczystości. Usuwają także wszelkie skażenia związane z rozwojem niebezpiecznych mikroorganizmów. 

  • Bakterie do kanalizacji i szamb

Środowisko zbiornika jest idealnym miejscem do ich rozwoju oraz kolonizacji. Bakterie te będą zajmowały się rozkładaniem nieczystości, dzięki czemu zawartość szamba może ulec zmniejszeniu. To z kolei przełoży się na rzadsze jego opróżnianie. Ich regularne stosowanie pomoże także poprawić ogólne warunki sanitarne i higieniczne. Takie preparaty powinny znaleźć się więc w każdym domu. 

  • Preparaty usuwające tłuszcz

Można także zdecydować się na zakup specjalnych preparatów na tłuszcz, który może gromadzić się nie tylko w zbiorniku, ale również wewnątrz rur i powodować problematyczne zatory. Takie środki rozpuszczają go, a bardzo często zwierają w swoim składzie także bakterie, ale w zdecydowanie większej ilości. Preparaty na tłuszcz warto stosować doraźnie.

  • Aktywatory biologiczne

Innymi środkami do szamb są również aktywatory biologiczne. Te specjalistyczne preparaty mają na celu przede wszystkim zniwelować wydzielanie nieprzyjemnych zapachów, a także przyczyniają się skutecznie do zmniejszania ilości mułu, który zalega w zbiorniku. Dzięki tego rodzaju środkom zawartość szamba w postaci stałej zamienia się w formę płynną, która jest zdecydowanie łatwiejsza do usunięcia. Aktywatory dostępne są w formie płynu lub proszku, który wsypuje się bezpośrednio do odpływów.