Automaty na napoje – co powinieneś o nich wiedzieć?

Zapewne każdy z nas zna automaty na napoje, oferujące chętnym kawę i herbatę. Spotyka się również urządzenia sprzedające płyny niestandardowe – na przykład mleko. Co jednak naprawdę o nich wiemy? Okazuje się, że skrywają kilka tajemnic.

Automaty na napoje – historia

Każdy, kto myśli, że automaty do sprzedaży to wynalazek ostatnich lat jest w błędzie. Pierwsze maszyny vendindgowe (tak bowiem profesjonalnie nazywa się ten sprzęt) powstał bowiem w latach 80 XIX wieku. Początkowo służyły głównie do sprzedaży drobnych słodyczy (w USA za kultowe uchodzą stare automaty do sprzedaży gumy do żucia) czy pocztówek.

Pierwsze automaty na napoje pojawiły się w latach 60 XX wieku – początkowo służyły głównie do sprzedaży napojów orzeźwiających, dopiero w latach późniejszych pojawił się sprzęt, dzięki któremu możemy raczyć się ciepłą kawą czy herbatą.

Przez długi czas technologia vendingowa nie była stosowana w Polsce; pierwsze maszyny pojawiły się dopiero w latach 90-tych. Od tego czasu trwa dynamiczny rozwój całej branży. Szeroki wybór zróżnicowanych automatów dopasowanych do potrzeb klientów dostępny jest na stronie internetowej automatyvending.waw.pl.

Automaty z napojami – rodzaje

Obecnie napoje z automatów możemy kupić w każdym niemal miejscu o dużym natężeniu ruchu. W praktyce można wyróżnić dwa podstawowe ich rodzaje:

  • automaty z napojami zimnymi, sprzedawanymi w ich własnym opakowaniu (puszki, nietłukące butelki) – w wielu wypadkach są to urządzenia oferujące produkty jednej firmy;
  • automaty z napojami gorącymi, takimi jak kawa, herbata, czekolada, kakao; w niektórych można też nabyć zupy – najczęściej barszcz czerwony.

Oprócz nich na rynku sporo jest automatów sprzedających produkty żywnościowe różnych typów, wśród których znajdują się np. soki, wody mineralne i napoje.

Z biegiem lat zmienia się też sposób, w jaki możemy zapłacić w automatach z napojami. O ile początkowo płatność przyjmowana była wyłącznie gotówką, o tyle obecnie typowa maszyna vendingowa jest dostosowana do obsługi kart płatniczych i kredytowych (najczęściej akceptowane są płatności zbliżeniowe). Oczywiście w większości z nich w dalszym ciągu istnieje możliwość zapłaty monetami lub banknotami.

Gdzie można spotkać automaty vendingowe?

Najczęściej automaty z napojami widzi się w miejscach, w których spotkać można podróżnych: na dworcach autobusowych i kolejowych, lotniskach, w punktach przesiadkowych. Coraz częściej spotykane są jednak na przykład w zakładach pracy czy przychodniach.

Ostatnio można też zapoznać się z informacją, zgodnie z którą w najbliższych czasach automaty z napojami znajdą się na wyposażeniu pociągów dalekobieżnych PKP Intercity.

W chwili liczba automatów sprzedających w Polsce jest dziesięciokrotnie mniejsza od średniej europejskiej – należy się spodziewać szybkiego rozwoju branży w najbliższych latach.