Wiosna zbliża się do nas szybkim krokiem. Już przyleciały pierwsze bociany, a w lesie możemy spotkać nieśmiało pojawiające się przebiśniegi. Już tylko chwila dzieli nas od pięknego rozkwitu zieleni na drzewach i coraz cieplejszych, dłuższych dni. Wraz z nimi przyjdzie także czas na spotkania na działce z przyjaciółmi przy grillu. Grillowanie jest jednym z ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu w cieplejsze dni. Można chyba śmiało stwierdzić, że grill to standardowe wyposażenie ogródka działkowego.
Na rynku mamy szereg rodzajów i typów grillów i każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze grilla i jak dobrać odpowiedni do swoich potrzeb. Znajdziecie tu również kilka wskazówek jak zdrowo grillować. Jakość grillowania także wiąże się z jakością grilla, o czym warto wiedzieć.
Kupujemy grill – na co zwrócić uwagę?
Po pierwsze, musisz wybrać między gazem, węglem drzewnym i stosunkowo nowym na rynku grillem na pellet. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety, więc nie możemy jednoznacznie Ci podpowiedzieć, który z nich jest najlepszy. Wyboru musisz dokonać sam.
Grill gazowy, o którym znaczniej więcej pisaliśmy tutaj, jest wygodniejszy, ponieważ po prostu włączasz palniki, aby uruchomić grill. Węgiel drzewny, niezależnie od tego, czy masz zwykły grill na węgiel drzewny, czy bardziej wyspecjalizowany grill ceramiczny – ilość ciepła określasz na podstawie wielkości rozpalonego ognia. Grille na pellet, które wykorzystują pellet drzewny, oferują smak gotowania na drewnie, a także niezrównaną precyzję – mają cyfrowe termostaty, które umożliwiają precyzyjne ustawienie temperatury gotowania.
Grill gazowy
Zwykły nie za drogi grill gazowy jest dobry do smażenia hamburgerów, kiełbasek czy bekonu. Jeżeli jednak chcesz grillować ryby czy steki, powinieneś zwrócić uwagę na zakres temperatur, jakie może osiągnąć. Im wyższy wynik, tym grill jest lepszy do przygotowywania różnorodnych potraw.
Wskazówka – Jeśli chcesz przygotować duże twarde kawałki mięsa umieść te kawałki obok ognia, a nie nad nim, z zamkniętą pokrywą, aby zatrzymać ciepło.
Należy pamiętać, że w przypadku grillów gazowych palniki są najczęściej wymienianą częścią. W zależności od jakości grilla i częstotliwości eksploatacji wymiana palników następuje od 2 do 10 lat. Wymiana ich nie jest procesem skomplikowanym i trwa kilka minut.
Wiele grilli gazowych wyposażonych jest w palniki na podczerwień, które są przeznaczone do pieczenia steków lub kotletów przy użyciu intensywnego ciepła. Zignoruj to jednak podczas wyboru odpowiedniego grilla. Wiele testów wykazało, że palniki na podczerwień nie smażą lepiej niż typowe palniki gazowe. Jest to typowy bajer, który ma za zadanie skusić klienta, jednak nie jest to bardzo praktyczne.
Robiąc zakupy, warto dokładnie przyjrzeć się konstrukcji grilla. Przesuwaj zmontowany grill z kilku punktów, aby sprawdzić wytrzymałość; im bardziej stabilny, tym lepiej. Sprawdź wózek, koła, pokrywę i palenisko. Wózki ze stali nierdzewnej o bezszwowej konstrukcji i połączeniach spawanych są zwykle bardziej wytrzymałe niż wózki ze stali malowanej, które są montowane za pomocą śrub i nakrętek.
Solidne grille są nie tylko lepiej przygotowane do przetrwania wielu sezonów grillowania; są też bezpieczniejsze. Stabilność grilla jest ważna, ponieważ zapobiega przewracaniu się. Unikaj grilli z ostrymi metalowymi narożnikami i krawędziami. Przetestuj uchwyt: Twoje kostki lub palce nie powinny znajdować się zbyt blisko gorącej pokrywki.
Niektóre funkcje mogą pomóc w wyborze grilla. Wysokiej klasy funkcje, takie jak wysuwane szuflady do przechowywania przyborów kuchennych i przypraw, zapewniają wygodę. Inne funkcje, takie jak wysuwana tacka na tłuszcz, ułatwiają grillowanie i czyszczenie.