Czym jest wentylacja mechaniczna?

Nie ulega wątpliwości, że w zdecydowanej większości domów najczęstszym systemem wentylacji jest oczywiście wentylacja naturalna, która niejednokrotnie nazywana mianem grawitacyjnej. Jakie korzyści przyniosłoby zastąpienie jej wentylacją mechaniczną? Co to takiego?

Rozważania dotyczące najwłaściwszej wentylacji do domu warto rozpocząć od tego, że wyżej wspomniana wentylacja naturalna działa bez pomocy jakichkolwiek urządzeń mechanicznych. Działa więc wyłącznie dzięki naturalnej sile wyporu, która wywołana jest różnicą temperatur występujących na zewnątrz i w pomieszczeniach. Ciekawą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej może być wentylacja mechaniczna, którą znajdziemy w ofertach sklepów internetowych. 

Ten rodzaj wentylacji w domu jednorodzinnym jest gwarancją sprawnej wymiany powietrza bez względu na warunki atmosferyczne. Nie ulega wątpliwości, że olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności budowy przestrzeni do wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu zapomnisz nawiewnikach czy napowietrzchnikach na okna. W przypadku domów jednorodzinnych warto przemyśleć zakup wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jednak tego typu decyzje muszą zapaść już na etapie projektu. Tylko tym sposobem możliwe jest uniknięcie zupełnie zbędnych kanałów wentylacyjnych. 

Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą wentylacji mechanicznej jest oczywiście sprawne działanie przez okrągły rok. Możliwe jest ponadto kontrolowanie intensywności wentylacji oraz całkowite uniezależnienie jest od warunków zewnętrznych.