Decyzja dotycząca sprzedaży mieszkania powinna być dobrze przemyślana i dokładnie opracowana. Dość spora liczba formalności, czas oczekiwania i klienci oglądający mieszkanie mogą z powodzeniem zniechęcić do dalszego negocjowania warunków umowy. Dobre przygotowanie i znajomość całego procesu sprzedaży może uchronić sprzedającego przed wieloma przykrymi sytuacjami.
Od czego zacząć?
Sprzedaż mieszkania ma się odbyć przez agencję, czy sprzedający sam się tym zajmie? Pierwsza opcja zakłada praktycznie zerowy wkład w proces sprzedaży właściciela mieszkania. Wszystkim zajmuje się agencja, właściciel jedynie udostępnia mieszkanie do oględzin i podaje oczekiwaną kwotę. Przy drugim sposobie sam sprzedający musi zadbać o to, żeby o sprzedaży mieszkania dowiedziało się jak najwięcej osób. Jak to zrobić? Najpopularniejsze w ostatnim czasie jest wystawianie ogłoszeń na dedykowanych portalach internetowych. Do ogłoszenia trzeba dodać zdjęcia, podstawowe informacje o mieszkaniu i kontakt do właściciela. Oprócz tego często sprzedający wywieszają banery na balkonach z informacją o sprzedaży i numerem telefonu. Teraz wystarczy czekać na chętnych do oglądania mieszkania.
Na co się przygotować?
Przede wszystkim na oczekiwanie. Sprzedaż mieszkania to dość długi proces, a jak kupujący będzie chciał sfinalizować zakup kredytem, czas oczekiwania wydłuży się nawet o kilka miesięcy! Poza tym oglądający w celu targowania ceny mieszkania mogą szukać mankamentów i wytykać każdą nierówność w mieszkaniu. W ogłoszeniu warto podać nieco wyższą kwotę, żeby finalnie otrzymać jak najbardziej zbliżoną do oczekiwanej. W umowie warto zawrzeć wszelkie sprzęty, meble i wyposażenie, jakie w mieszkaniu zostaje. Podczas przekazywania kluczy nie będzie wątpliwości, co kupujący nabył wraz z mieszkaniem, a co nie stanowiło przedmiotu umowy. Oczywiście w dniu przejęcia mieszkania, nie mogą się w nim znajdować rzeczy sprzedajacego. Kolejna bardzo ważna kwestia to pilnowanie formalności. Notariusz na pewno poinformuje o wszystkich niezbędnych czynnościach, które sprzedający musi wykonać tuż po sprzedaży, np. wymeldowanie wszystkich osób z mieszkania, czy przepisanie umowy z dostawcą energii elektrycznej.
Są chętni – co dalej?
Jeśli są pierwsi chętni na zakup mieszkania, czas na umowę przedwstępną. To umowa zabezpieczająca zarówno sprzedających, jak i kupujących. Do umowy kupna-sprzedaży i podpisaniu aktu notarialnego powinno dojść już w kancelarii notariusza. Przy umawianiu wizyty notariusz zapyta o dane właściciela, kupującego, podstawowe informacje dotyczące mieszkania i sporządzi akt notarialny. Na samej wizycie, która trwa 15-30 minut akt zostanie odczytany i podpisany przez strony. Co ważne: za usługi notariusza i podatek, tzw. wzbogacenie koszty ponosi kupujący. Sprzedający musi zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego tylko wtedy, gdy zakupił mieszkanie nie wcześniej niż 5 lat od daty sprzedaży, a dodatkowo cena sprzedaży była wyższa, niż cena zakupu. Cała procedura sprzedaży mieszkania nie jest zbyt skomplikowana. Z dobrym przygotowaniem cały proces przebiegnie sprawnie.